Dnes dopoledne jsme s kolegy z Rady města Prostějova projednávali aktuální situaci v souvislosti s nákazou novým koronavirem. Reagovali jsme na dopolední rozhodnutí bezpečnostní rady státu uzavřít základní, střední a vysoké školy a zakázat akce s více než stovkou účastníků.

Základní a střední školy v Prostějově budou tedy od zítřka bez žáků. Částečně v provozu zůstanou školní kuchyně, důvodem je vaření jídel pro mateřské školy, které prozatím zůstávají v provozu. Je nutné dočasně zastavit provoz Kina Metro 70. Zvažovali jsme i možnost promítání pro menší počty osob, z preventivních důvodů jsme tuto variantu nepodpořili.

Řešíme samozřejmě také zajištění běžného fungování magistrátu, protože řada našich zaměstnanců má malé děti a po zavření škol se o ně budou muset postarat. Prozatím se nám takto omluvilo zhruba 25 kolegů, kteří požádali o možnost pracovat z domova, případně si vzít volno. I přes jejich absenci zůstanou všechny odbory magistrátu funkční.

Na závěr mi dovolte osobní poznámku: V obtížných situacích je vždy důležité umět si vzájemně pomáhat, vyjít si vstříc, případně se v nouzi nebát sami o pomoc požádat. Chtěl bych vás touto cestou poprosit, abyste se rozhlédli po svém okolí a zvážili, kdo může potřebovat vaši podporu. Podle dosavadních zjištění jsou nákazou nejvážněji ohroženi lidé seniorského věku. Pokud jim pomůžete například s nákupy a oni nebudou muset do obchodů plných lidí, prokážete jim tím velkou službu. Totéž platí o osobách se zdravotním postižením nebo vážným onemocněním. Za pomoc každému z nich vám budu vděčný. Díky všem!

Mgr. František Jura
primátor

Share This