Prostějov byl v posledních dvou letech opakovaně dáván za vzor ostatním městům, která bojovala s pandemií covidu. Jak se s odstupem měsíců na celou situaci dívá primátor František Jura? Položili jsme mu několik otázek.

Pane primátore, jak hodnotíte zvládnutí pandemie koronaviru celým městem?

Mohu hovořit pouze o dosavadním průběhu, protože virus je tu stále s námi a není vyloučeno, že v průběhu podzimu a zimy bude třeba znovu přijmout nějaká opatření. Věřím, že díky očkování už nebudou muset být tak moc omezující. Další lockdown bych si rozhodně nepřál.

Pokud jde o dosavadní vlny epidemie, musím především poděkovat našim obyvatelům. Byli to právě oni, kdo svým zodpovědným přístupem přispěl ke zvládnutí situace v našem městě. My na radnici jsme se samozřejmě snažili pomoci každému, kdo to potřeboval, ale bez ochoty našich lidí vzít vážně všechna varování a dodržovat nařízená omezení bychom v dosavadních vlnách byli takříkajíc někde úplně jinde.

Myslíte, že na covid jednou budeme vzpomínat v dobrém?

Na samotnou nákazu určitě ne. Vzala nám naše blízké, zásadně omezila naše životy, řada lidí má po prodělání nemoci přetrvávající zdravotní obtíže. I moje rodina přišla o několik členů, je pro nás těžké se s tím vyrovnat.

Ale i v těch nejhorších chvílích jsem jak na radnici, tak v celém městě viděl spoustu pozitivní energie. Viděl jsem touhu pomáhat druhým, nenechat nikoho na holičkách. Soused pomáhal sousedovi, mladí lide seniorům, zdraví lidé se starali o nemocné a zajišťovali jim základní potřeby. Právě tyhle věci jasně ukazovaly, že situaci zvládneme. Dokud lidé bojují za sebe, za své blízké, za známé a kamarády nebo třeba jen za paní, kterou za normálních okolností potkávají každý den ve své ulici, je téměř nemožné prohrát.

Co byly stěžejní body zvládnutí epidemie v Prostějově?

Některé už jsem vyjmenoval, to byla ochota lidí dodržovat všechna opatření a vzájemně si pomáhat. Měli jsme výhodu, že ve městě sídlí nemocnice s infekčním oddělením, s odborníky rozumějící této práci a také se zkušeným managementem schopným zvládnout mimořádné situace. Pomohly nám složky integrovaného záchranného systému, městská policie, personál sociálních zařízení i lidé v organizacích pečujících o potřebné.

Kromě toho vidím několik zásadních milníků. Když půjdu chronologicky, tak to byla naše schopnost rychle sehnat roušky a materiály na jejich šití a dále velké množství dezinfekce rozdávané každému obyvateli města, který o to projevil zájem. Také jsme zajistili jsme bezpečnost lidí přicházejících na magistrát, například instalací přepážek nebo testováním zaměstnanců. A velkým projektem bylo vybudování očkovacího centra, na kterém jsme se podíleli s nemocnicí. Myslím, že právě úspěšné fungování očkovacího centra sloužícího nejen obyvatelům města, ale celému Prostějovsku, možná oceníme v příštích měsících, když bude nákaza opět více hrozit.

V souvislosti s testováním zaměstnanců se v médiích objevily spekulace, zda bylo vše v pořádku. Co si o tom myslíte?

Testování zaměstnanců provádělo nově vzniklé zdravotnické zařízení, bez něhož by celý Prostějov včetně velkých zaměstnavatelů měl zásadní potíže. Město přitom testování nic nestálo, vše hradily zdravotní pojišťovny. Naším úkolem bylo jen zajistit místo pro odběr vzorků. Samozřejmě jsem si vědom, že za každou dobrou věc dostáváme od několika vybraných kritiků strašlivě vynadáno, ale to už k té věci patří. Prostějov jsme ochránili lépe než kdokoliv jiný, to je to nejdůležitější. A jsme připraveni dělat pro naše občany to nejlepší i dál.

Rozhovor vyšel v Prostějském večerníku 18. října 2021

Share This