Prostějovu se v posledních letech opakovaně vyplatilo, že na jeho území sídlí moderní nemocnice. Ještě v 90. letech se přitom vedly diskuse, zda je vůbec takové zdravotnické zařízení ve městě třeba. Jak vidí uplynulá léta spolupráce s prostějovskou nemocnicí, jsme se zeptali primátora Františka Jury.

Jak se díváte na spolupráci s prostějovskou nemocnicí?

Jsem za její existenci vděčný. Jsem si vědom, že zdaleka ne v každém městě naší velikosti je podobné zdravotnické zařízení. A pokud je, zdaleka ne vždy obsáhne tolik oborů, jako nemocnice v Prostějově. Připomínám, že ta naše má i infekční oddělení, což je jinak spíše výjimka. Nikdy nevíte, kdy se vám podobné oddělení plné odborníků může hodit. Respektive donedávna jsme to nevěděli, po událostech posledních let už si to budeme všichni pamatovat.

Jenom dodávám, že naši předkové, kteří ji kdysi založili, byli velmi moudří. Původně to vlastně byla městská nemocnice postavená z iniciativy radnice. Jejich rozhodnutí se nám vyplácí dodnes, i když už dnes patří Olomouckému kraji a má soukromého provozovatele.

Jak podle vás nemocnice zvládla covid?

Nejsem odborník na zdravotnictví, spíše se na celou věci podívám z druhé strany. Scházel jsem se s vedením nemocnice a jejími odborníky řadu týdnů předtím, než nákaza vypukla naplno. Předávali jsme si informace o koronaviru od prvních zmínek o této nemoci. Bylo to pro mě velmi cenné. Město pak nebylo příchodem nemoci nijak překvapeno a zaskočeno. Byli jsme si vědomi, že se nákaza přibližuje a je jen otázkou času, kdy k nám dorazí. Proto jsme mohli velmi brzy začít kupovat roušky a shánět dezinfekci. Rád bych za to nemocnici a jejím zaměstnancům zpětně ještě jednou poděkoval. I díky nim jsme byli vzorem pro jiná města.

Prostějov byl ceněný i za zřízení očkovacího centra. Jak se na tento projekt zpětně díváte?

Pořád jej vnímám stejně. Bylo to správné rozhodnutí. Umožnila ho právě skvělá dosavadní spolupráce města a nemocnice. Díky tomu jsme se mohli rychle a dobře domluvit na zřízení očkovacího centra. Město poskytlo budovu a pracovníky na recepci, hasiči se postarali pravidelnou dezinfekci budovy a nemocnice budovu naplnila odborným personálem. Díky tomu bylo možné během pěti a půl měsíce aplikovat našim občanům a obyvatelům okolních obcí přes 70 tisíc vakcín. Připomínám, že očkování u nás podstoupil i arcibiskup Jan Graubner, který v současné době stojí v čele české katolické církve. Vybral si naše centrum na základě referencí, což beru jako jeho velkou pochvalu.

Budete ve spolupráci pokračovat i po covidu?

Už pokračujeme. Letos na jaře se pod mou záštitou uskutečnil Den ošetřovatelství. Jeho cílem bylo nejen ukázat důležitost středního zdravotnického personálu, ale také přitáhnout k příslušným oborům budoucí studenty. Spojení nemocnice se zdejší zdravotnickou školou je totiž dalším důležitým bonusem, který přináší výhody nejen nemocnici a škole, ale celému městu. A další projekty samozřejmě připravujeme, protože je to výhodné pro nás všechny.

Rozhovor vyšel v Prostějovském večerníku

Share This