Našemu městu dělají dlouhodobě dobré jméno sportovci, kteří v Prostějově působí a dosahují výborných výsledků nejen na republikové úrovni, ale často i na mezinárodní scéně. K těm celosvětově úspěšným samozřejmě patří především tenisté. Prostějov má ovšem i výborný volejbal, opět i basketbal, který hraje v našem městě pod hlavičkou BK Olomoucko, hokej,fotbal. Nesmím zapomenout také na box, mistry světa v parašutismu, a zcela určitě bych mohl pokračovat dále. Neznám v České republice žádné jiné město podobné velikosti, které by se mohlo pochlubit tolika úspěšnými kluby, týmy i jednotlivci.

V posledních letech můžeme o sportu ve městě slyšet a číst také v souvislosti s budováním Národního olympijského centra. Hlásím se k zastáncům tohoto projektu, který nemá žádný problém diskutovat s lidmi opačného názoru. Několikrát jsem svůj postoj vysvětloval i na zastupitelstvu města, předkládal jsem z mého pohledu jasné argumenty. Je mi ovšem líto, že místo věcné debaty odpůrci zvolili cestu nesmyslného obviňování a udávání. Jsem přesvědčený, že až se Národní olympijské centrum otevře, bude dobře sloužit dětem, mládeži i úspěšným sportovcům. Město zkrátka krytou halu s podobným zázemím potřebuje. Že se na financování podílí stát, pro který byl vznik národních center pro přípravu olympijských nadějí prioritou, je pro nás jenom dobře.

Moje dlouhodobé zkušenosti ukazují, že rozvoji prostějovského sportu bude nutné dát do budoucna jednoznačný směr a koncepci. Je důležité, abychom zmapovali všechna hřiště a kryté plochy, provedli pasportizaci a stanovili si priority do budoucna. Musíme se přitom zaměřit na dobré zázemí pro děti a mládež, příležitosti k trávení času celých rodin i místa, kde se budoucí vrcholoví sportovci budou učit od svých životních vzorů.

Již nyní je jasné, že vedení města čekají v nadcházejícím období důležitá rozhodnutí. Bude nutné vyřešit budoucnost plavání ve městě. Životnost lázní není neomezená a plavecký výcvik dětí a mládeže i příležitost ke koupání pro všechny Prostějov potřebuje. K dalšímu důležitým tématům patří tréninková hala pro hokejisty, fotbalový stadion a atletické hřiště. V některých případech bude možné rekonstruovat stávající zařízení nebo obnovit dřívější plochy, jinde zřejmě vzniknou zcela nová sportoviště.

Nejde samozřejmě jen o samotná místa, o stadiony a hřiště, ale také o ucelený systém podpory prostřednictvím dotačních titulů. Chceme nastavit jednoznačná pravidla, která by určovala míru podpory města v případě výkonnostních i vrcholových sportovců, mládeže hledající náplň svého volného času i občanů s handicapem. Peněz na sport nebude samozřejmě nikdy tolik, kolik bychom si představovali, ale koncepční přístup nám umožní využívat je efektivně.

Sport má mnoho tváří. Je vynikající průpravou mladých lidí do života, když je učí věřit sami v sebe i spolupracovat v týmu. Sport vám ukáže, jak najít poučení ve svých případných nezdarech a jak se radovat z úspěchů. Je skvělou příležitostí, jak trávit volný čas. Je dobrou prevencí před civilizačními chorobami. Umí lidí spojovat. A v neposlední řadě je v případě dobrých výsledků vynikající reklamou. Prostějov je v této oblasti dlouhodobě úspěšný. Pojďme sport ve městě dlouhodobě rozvíjet, město na tom může jen získat.

Mr. František Jura
lídr kandidátky hnutí ANO2011

psáno pro Prostějovské radniční listy

Share This