Kandidátku hnutí ANO 2011 pro podzimní komunální volby povede v Prostějově František Jura, současný náměstek hejtmana Olomouckého kraje a předseda fotbalového klubu 1.SK Prostějov. A právě na spojení Prostějova a sportu jsme se jej ptali v našem rozhovoru.

Prostějov je dlouhodobě hodně vidět díky sportu. Čím si to vysvětlujete?

Je za tím samozřejmě práce konkrétních lidí. Sport bude vždy závislý na úsilí mnoha trenérů a lidí ochotných pracovat s dětmi a mládeží. Často za svou práci nepobírají žádnou odměnu a obětují jí volný čas. Především jim patří náš dík, že máme skvělé reprezentanty Prostějova v individuálních i kolektivních sportech. Na vrcholové úrovni pak samozřejmě potřebujeme manažery, kteří se v tomto prostředí umějí pohybovat. Myslím, že i v tomto případě si v našem městě nemáme na co stěžovat.

Naposledy vyvolal velké diskuse projekt známý pod názvem Národní sportovní centrum. Co si o něm myslíte?

Moje názory na tuto věc jsou myslím docela dobře známé. Prostějov získá krytou halu sloužící mimo jiné i mládeži. Není to žádná ‚hala bosse Černoška‘, jak jsem se někde dočetl, ale dobrý projekt dotažený na rozdíl od mnoha jiných až do konce. Významnou část nákladů na nové sportoviště přitom zaplatí stát, což je přece pro město výhodné?! Je mi líto, že se zrovna na tomto tématu někteří lidé snaží získat nějaké politické body…

Mohou s vaší podporou počítat i další sportoviště ve městě?

Samozřejmě ano. Už jako náměstek hejtmana jsem prosadil zvláštní dotační program na výstavbu a rekonstrukci sportovišť, považuji to za důležité téma. V Prostějově určitě budeme muset řešit krytý bazén. Je třeba zajistit nejen plavecký výcvik dětí a mládeže, ale vyhovět i velkému zájmu našich občanů o plavání a wellness. Chceme podpořit také stavbu tréninkové hokejové haly. Dále považuji za důležité zabývat se atletickým stadionem. A jako zástupce fotbalového klubu nemohu nezmínit také fotbalový stadion. Ve většině případů máme na výběr z více variant a naším úkolem bude rozhodnout se správně, a to s ohledem na finanční možnosti města i dalších partnerů.

A jak to bude s provozem jednotlivých sportovních klubů?

Pokud nám občané dají ve volbách důvěru a my dostaneme možnost tyto věci ovlivňovat, určitě připravíme zcela nový systém rozdělování prostředků do sportu i do dalších oblastí. Organizace samozřejmě mohou i nadále počítat s naší podporou. Chceme ale prosadit co největší transparentnost a účelnost vynaložených prostředků. Na druhé straně budeme klást důraz na jednoduchost celé agendy kolem finanční podpory ze strany města. Trenéři mají umět vést děti a mládež, nikoliv být mistry světa ve vyplňování složitých formulářů. (pousměje se) Pokud jde o nová témata v této oblasti, přicházíme s koncepcí sportování všech generací. Část dotací bychom proto rádi vyčlenili například na sportování rodičů s dětmi. Dále na akce, na nichž se sejdou i s prarodiči, pro které to bude další šance zůstat aktivní a podílet se na dění ve městě. Sport by měl lidi hlavně spojovat, je to ideální způsob, jak trávit volný čas společně, smysluplně a zdravě.

Share This