V březnu se v našem městě znovu rozjíždí sdílení jízdních kol, které poprvé odstartovalo loni. Jsme rádi, že se projekt podporovaný městem osvědčil a naši občané si jej oblíbili. Věřím, že díky němu se budeme s řadou z vás častěji potkávat při zdravém, efektivním a ekologickém pohybu Prostějovem.

K bezpečnosti lidí na kolech výrazně přispívají cyklostezky. Máme jich u nás již více než 30 kilometrů a letos chceme přidat další. Začneme v ulici Josefa Lady, podpoříme také spojení našeho města s Plumlovskou přehradou. V budoucnu chceme pokračovat například cyklostezkou kolem areálu staré nemocnice v Okružní ulici.

Město se snaží získávat peníze na podobné stavby z více zdrojů. V případě cyklostezek počítáme s pomocí Olomouckého kraje, který by nám mohl dát dotaci pokrývající až polovinu celkových nákladů.

To ovšem ještě stále není všechno. Každý z nás potřeboval na kole rychle něco opravit nebo seřídit. Chceme vyjít vstříc cyklistům, kteří se zvládnou o kolo postarat sami, ale chybí jim potřebné nářadí, případně řeší aktuální problém během jízdy Prostějovem. Hodláme proto zřídit dva servisních stojany, které by jim v takových situacích pomohly. Plánujeme je instalovat u místního nádraží a v areálu občerstvení U Abrahámka.

Myslím, že bezpečnému pohybu cyklistů po městě může dále napomoci vzájemná ohleduplnost. Platí to pro řidiče automobilů potkávající cyklisty na silnicích, pro chodce vstupující na cyklostezky, ale stejně tak i pro samotné cyklisty. Město není pro nikoho z nich závodní dráhou, ale místem, kde se vzájemně potkávají a musejí brát ohled na ostatní.

Share This