Před týdnem byly velkým tématem našeho rozhovoru roušky a další ochranné pomůcky. Jak se za posledních pár dní změnila situace?

Změnila se radikálně. Po firmách DD Sport a Gala se k šití roušek přidal i výrobce konfekce Koutný. Denně to znamená poměrně slušnou produkci přes tisíc roušek. Mohli jsme tak postupně zásobovat nemocnici, sociální služby včetně dětských domovů a zařízení pro seniory. A samozřejmě také řidiče městské hromadné dopravy, strážníky a mnoho dalších lidí, kteří jsou v pomyslné první linii. Bylo proto možné nabídnout po dvou rouškách také zájemcům z řad našich občanů.

Nám se navíc podařilo sehnat tolik bavlny, že jsme ji mohli nabídnout také lidem, kteří si roušky zvládnout ušít sami. Jen bylo třeba látku nastříhat. Zasedací místnost primátora se proto dočasně změnila v dílnu. Až si jednou budeme prohlížet fotografie, na kterých stříhá plátno náměstkyně primátora, členka rady a několik našich asistentek, možná tomu ani nebudeme věřit.

To zní skoro až hrdě…

Já samozřejmě hrdý jsem. Obyvatelé Prostějova si opravdu pomáhají ze všech sil. Co nás postihne, jsme nijak ovlivnit nemohli. Můžeme ovšem ovlivnit, jak se k celé věci postavíme. A já kolem sebe vidím spoustu pozitivní energie. Každý z nás má svoje vlastní starosti, ale většina neváhá pomáhat druhým, lidé jsou ohleduplní, empatičtí a chápaví. Chci věřit, že špatné věci pominou a aspoň kousek toho dobrého tu s námi zůstane. Nedělám to poprvé ani naposledy, ale znovu musím poděkovat. Děkuji každému, kdo se jakkoliv zapojil.

Jak v tomto období komunikujete v rámci zastupitelstva?

Považuji za důležité být v kontaktu se všemi kluby. Proto se s jejich zástupci scházíme, informujeme se vzájemně o situaci a diskutujeme možná řešení. Naposledy jsme si viděli v pátek 27. března a znovu se sejdeme opět v pátek 3. dubna. V zastupitelstvu je spousta konstruktivní lidí, se kterými stojí za to vést debatu. Sejít v kompletním složení na zasedání zastupitelstva samozřejmě zatím není možné, ale to nám nebrání ve výměně informací.

Jaká témata na takových schůzkách probíráte?

Teď naposledy to byla například pomoc drobným podnikatelům. Na ty dopadne nouzový stav velmi tvrdě. Jsou to třeba restaurace, řemeslníci, prodejci některých druhů zboží. Už několik týdnů nemohou pracovat. Často jsou přitom v nájmu, na který si teď nemohou vydělávat peníze. Někteří kromě sebe a své rodiny zaměstnávají ještě další pracovníky. Proto společně řešíme nejen pomoc města, jež některým z nich prostory k podnikání pronajímá a může jim nyní ulevit, ale i dalších soukromých majitelů nemovitostí. Považoval bych z jejich strany za vstřícné gesto, kdyby nyní uměli postupovat stejně jako my a například splatnost několika nájmů odložili na později.

Podobně jako já se na to dívá řada dalších kolegů v zastupitelstvu. Budeme jednak podporovat vstřícný postoj města, jednak apelovat na ostatní, ať také hledají nějaké řešení. Krach živnostníků není v zájmu města a jeho obyvatel a nakonec ani v zájmu těch, kterým nájmy platí.

Větší testování lidí s sebou přináší i více odhalených případů nákazy. Troufnete si odhadnout, jak dlouho ještě epidemie potrvá a kolik budeme mít v Prostějově a okolí celkem nakažených?

Na takový odhad si vůbec netroufám, nejsem lékař. Ale jednu věc vím zcela určitě. Já, moji kolegové z města, zdravotníci, strážníci, pracovníci v sociální oblasti, také firmy pomáhajících nám v této situaci, dobrovolníci, my všichni budeme na svém místě, dokud to bude třeba. I kdyby někdo z nás musel například do karantény, zvládneme to.

Rozhovor vyšel v Prostějovském večerníku

Share This