Pane primátore, od našeho posledního rozhovoru uplynuly dva týdny. Končili jsme vašimi prvními informacemi o pomoci podnikatelům. Už se ta pomoc nějak rozběhla?

Rozběhla se naplno. Živnostníkům, kteří podnikají v prostorách pronajímaných městem odpustíme až tři měsíční nájmy do celkové výše 15 tisíc korun. Věřím, že řadě z nich to pomůže přečkat těžké časy a takříkajíc se vrátit zpět. Město je totiž bude potřebovat. Mluvíme zde o restauracích, prodejnách i opravnách, které naši občané potřebují.

A co ti, kteří v nemovitostech města nepodnikají?

Ostatním budeme vyplácet jednorázový dar ve výši 15 tisíc korun. Rozpočet města samozřejmě s takovými výdaji nepočítal, ale chceme jim opravdu pomoci. Město není žádná imaginární jednotka, je to společenství občanů, kteří si mají vzájemně pomáhat.

Odkdy bude možné o tyto peníze požádat?

Žádosti už přijímáme. A co víc, první stovku už jsme jich minulý týden schválili a podnikatelé mají peníze na svých bankovních účtech. Jak se říká, kdo rychle dává, dvakrát dává a my nemáme na co čekat. Další žádosti už se scházejí a rada města o nich bude v brzké době opět jednat.

V minulosti jste deklaroval, že zachováte i podporu kultury a sportu. Pořád to platí?

Samozřejmě že to platí. Nemůžeme samozřejmě ovlivnit rozhodnutí pořadatelů některé konkrétní akce zrušit, o několika takových víme. Ale ostatní žádosti o dotace jsme v minulých dnech projednali a většinu z nich doporučili k finanční podpoře. Definitivní slovo v této věci bude mít zastupitelstvo města. Očekávám obvyklou diskusi, ale neočekávám, že by se měly kultuře a sportu sebrat peníze a město je nechalo je na holičkách.

Můžete uvést, kdy se otevřou zbylé obchody a provozovny a začne naplno fungovat magistrát?

Většinu termínů má v rukou česká vláda. Netroufám si jí radit, jak má postupovat, jsou jí k dispozici odborníci a mají potřebná data. V posledních dnech vidíme, že se některá opatření začala uvolňovat. Lidé si mohou nakoupit v hobbymarketech například potřeby na svoje zahrádky nebo dát seřídit kolo do servisu. Předpokládám, že tento trend bude pokračovat, ale řada dalších omezení zůstává v platnosti. My budeme otevírat magistrát až v situaci, kdy to budeme považovat ta správné. Stále platí, že by lidé měli pokud možno dávat přednost telefonické nebo e-mailové komunikaci. Chrání tím zaměstnance města i sebe samotné.

Nicméně další služby města buď stále pokračují v provozu nebo se znovu otevírají po nucené přestávce. Mám na mysli například sběrové dvory, na které mohou občané znovu vyvážet odpad, byť s určitými provozními omezeními.

Máme za sebou Velikonoce, které byly letos úplně jiné než jsme zvyklí. Nebudou lidem jejich zažité rituály chybět?

Každý takový obyčej, který jsme zdědili po předcích, má svůj význam. Že jsme letos museli všichni zůstat doma, mě mrzí. Na druhou stranu věřím, že ještě v letošním roce najdeme spoustu příležitostí potkat své kamarády a známé, vyprávět jim, jak jsme uplynulý čas strávili a radovat se z chvil, které budeme moci spolu opět prožít. Dosavadní výsledky českých opatření nám dávají velkou naději, že se toto dočkáme už brzy.

Rozhovor vyšel v Prostějovském večerníku

Share This