Pane primátore, zdá se, že epidemie koronaviru je úspěšně za námi. Jak se dotkla samotné práce městské samosprávy?

Vládní opatření a také naše vlastní opatrnost ovlivnily naše jednání v posledních týdnech zcela zásadně. Vedení města a rada se umějí spojit i moderní komunikační technikou nebo se operativně na chvíli sejít osobně. V případě zastupitelstva to ovšem není možné. Kdo sledoval naše dubnové zasedání, ten ví, jak náročné je přestěhovat se s celým zastupitelstvem do Kulturního a společenského centra, dodržet přitom všechna vládní nařízení, vysvětlit potenciálním hostům, že jich musí být omezené množství a tak dále. Zasedání přitom bylo důležité, abychom například pomohli Národnímu domu postiženému aktuálními událostmi.

Příští zasedání už tedy bude v obvyklých prostorách naší krásné radnice?

Předpokládám, že ano, a věřím, že se nic nezmění. Město se potřebuje v dobrém slova smyslu vrátit k rutině, k obvyklému provozu. A nejde jen o režim zasedání, ale i o jeho obsah. Následky epidemie koronaviru budeme řešit ještě velmi dlouho, ale potřebujeme, abychom měli co nejvhodnější podmínky. Zaslouží si to jak naši zastupitelé, tak především občané města, kteří nás sledují osobně, prostřednictvím přenosu na internetu nebo třeba prostřednictvím zpráv v médiích. Vždyť i počet novinářů jsme museli na dubnovém zasedání limitovat, to je extrémní situace. Snažíme se být co nejotevřenější a tvrdé restrikce nám to komplikovaly.

Prostějov pokračuje v pomoci podnikatelům. Jaké na ni máte ohlasy?

Jako primátor se setkávám se dvěma typy ohlasů. První je od místních podnikatelů, kteří jsou městu vděčni za pomoc. Druhý je od starostů dalších měst, kteří mi volají a ptají se, jak přesně jsme postupovali. Ta první reakce od místních lidí je samozřejmě nejdůležitější, ale i druhá od kolegů z jiných samospráv nás těší. Je to důkaz, že jsme postupovali správně. A když říkám my, tak samozřejmě nemyslím sebe osobně, ale celou prostějovskou samosprávu.

Nově jsme pomoc města rozšířili také na menší obchodní společnosti. Živnostník, který si založil například společnost s ručením omezeným, bojuje s následky koronaviru úplně stejně jako jeho kolega, který podniká jako fyzická osoba. Pomáhat podnikatelům má zkrátka svůj smysl.

Jste známý jako sportovec i sportovní manažer. Těšíte se na svůj oblíbený fotbal?

Samozřejmě že se těším. V Prostějově jsme už v minulých dnech přivítali na přátelském zápase olomouckou Sigmu a byl to pro nás svátek. Opětovné rozběhnutí ligy nám dělá radost. Jen doufáme, že se nestane něco mimořádného a budeme ji moci i dohrát. Zůstáváme všichni obezřetní, doufáme, že se virus nevrátí, a děláme pro to maximum.

Jak jste v uplynulých měsících trávil svůj volný čas, když liga stála?

Volného času jsem moc neměl, opatření proti koronaviru nás všechny pořádně zaměstnala. Leckdy mi stačila procházka naším krásným městem. Všímal jsem si věcí, které za normálních okolností máme tendenci přehlížet a nevnímat. Prostějov je přitom opravdu nádherný, má svou historii a zároveň je velmi přátelský k obyvatelům i návštěvníkům.

A když zbyla chvilka, vyrazil jsem do přírody. Celý náš okres vnímám jako velmi zajímavou oblast, mám moc rád zdejší lesy a těší mě každá chvíle, kterou mohu strávit se svými blízkými na čerstvém vzduchu.

Rozhovor vyšel tento týden v Radničních listech. 

Share This