Prostějovský večerník mi minulý týden položil několik otázek. Vznikl krátký rozhovor, který naleznete níže.

1. Pane primátore, jak byste ze svého pohledu zhodnotil výsledky krajských voleb?

V první řadě musím ještě jednou poděkovat občanům, kteří k volbám přišli. Bylo jich více než před čtyřmi lety, což je dobře. Vzrostla také podpora naší kandidátky, takže se počet zastupitelů zvolených za ANO zvýšil z 16 na 18.

Osobně bych si představoval, že předvolební kampaň bude více zaměřena na regionální témata, krajské volby nemají s těmi parlamentními mnoho společného. Bohužel, většina našich soupeřů se nevymezovala proti našemu působení v krajské radě a zastupitelstvu, ale proti vládě.

2. Drtivým způsobem opět vyhrálo hnutí ANO, přesto hrozí, že půjde do opozice. Co vy na to?

Zatímco občané ocenili naši dobrou práci v krajské samosprávě a prokazatelné zlepšení života našich lidí v řadě oblastí, v povolebním vyjednávání prozatím vítězí snaha vyšachovat z rozhodování vítěze. Bylo to přitom právě hnutí ANO, které před čtyřmi lety podalo nekterym stranám pomocnou ruku a nabídlo jim spolupráci. Dnes se víceméně všichni a všude spojují proti jednoznačnému vítězi voleb. Beru to jako jisty podraz na voliče i na naši kandidátku, protože o vedení kraje se má rozhodovat především v samotných volbách. Rozumim systemu voleb a pomerovemu systemu, ale z meho pohledu to zůstane pouze a jenom nefér jednání.

3. Stal jste se krajským zastupitelem. Je pro vás osobně stěžejní, zda budete součástí vládnoucí koalice nebo budete opozičním zastupitelem?

Být v krajské radě znamená mít mnohem větší možnost měnit věci k lepšímu. Prostějovu a celému Prostějovsku se moje práce náměstka hejtmana a později radního mnohokrát vyplatila. Měl jsem možnost přesvědčit kolegy o důležitosti našich projektů a získat pro ně podporu. Pokud v koalici nebudeme, budu samozřejmě pracovat se stejným nasazením i v opozičních lavicích a udelam vse proto abych byl pro náš region užitečný a prospěšný.

4. Existuje podle vás ještě nějaká naděje, že hnutí ANO se podaří vyjednat fungující koalici?

V posledních dnech vidíme, že vítěz není ostatními považován za vítěze a že poražení oslavuji. Je to bohužel situace dnešních dni, ale já to odmítám přjmout jako normu. Takové chování do mého světa nepatří. Dané slovo by se mělo držet v politice i v životě. Z tohoto důvodu zřejmě na vaši otázku nemohu odpovědět kladně. Pokud ale vím, tak žádná dohoda stran  ještě na stole není, tak se nechme překvapit co se nakonec stane.

Share This