Dnes si připomínáme výročí založení Československa, na které můžeme být i po více než sto letech právem hrdí. Vzpomínáme na statečné Čechy a Slováky, kteří přivedli odvážnou myšlenku samostatného státu až do konce. Projekt, který mohl zpočátku vypadat nerealizovatelně a možná i bláznivě, se nakonec podařilo zhmotnit v podobě hrdé a odvážné země stojící na principech demokracie a humanity. 

Prvorepublikové Československo bylo ostrůvkem svobody ve střední Evropě. Dnes jsme naštěstí v jiné situaci. Jsme součástí společenství evropských národů a členem nejdůležitější obranné aliance. I v těchto dnech se to ukazuje jako mimořádně důležité. Naši spojenci nezůstávají lhostejní ke složité situaci České republiky a pomáhají nám nejen společným nákupem důležitých léků, ale také půjčováním důležitého vybavení pro naše zdravotnictví. 

Na prvorepublikové Československo vzpomínáme jako na společenství občanů, kteří drželi při sobě, vzájemně si pomáhali, milovali svou vlast a byli připraveni ji chránit a bránit. Tyto hodnoty společně s myšlenkovým odkazem Tomáše Garrigua Masaryka jsou platné i dnes. Proto si je při příležitosti státního svátku znovu připomínejme, stojí za to podle nich žít.

Share This