V minulých dnech proběhly médii fotografie z návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Prostějově. Co bylo důvodem krátké cesty hlavy státu do našeho města?

Prezident republiky k nám zavítal při příležitosti propůjčení bojového praporu a čestného názvu 533. praporu bezpilotních systémů. Ten je už třetím elitním útvarem české armády sídlícím právě v našem městě. Navíc od počátku roku nese jméno generála Josefa Dudy, hrdiny z druhé světové války spojeného s Prostějovem. Miloš Zeman coby vrchní velitel ozbrojených sil považoval za důležité, aby k nám při této příležitosti přijel.

Na sociálních sítích se objevila kritika, protože jste při setkání s prezidentem neměli roušky. Můžete se k tomu vyjádřit?

Po většinu času jsme samozřejmě roušky měli. Výjimkou bylo půlhodinové setkání v úzkém kruhu, na které pan prezident pozval mne, bývalého primátora Miroslava Pišťáka a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Bylo samozřejmě nutné splnit nějaké podmínky, konkrétně mít čerstvý negativní test na koronavirus. Veškerá kritika je proto zbytečná, prezidentská kancelář dělá pro ochranu nejvyššího ústavního činitele naší vlasti maximum a jistě by ho nevystavila zbytečnému riziku.

Jak jste návštěvu Miloše Zemana v Prostějově vnímal?

Jako dobrý signál pro celé naše město. Jako důkaz, že prezident si zdejších elitních útvarů Armády České republiky váží. Jako poděkování dobré spolupráce prostějovské samosprávy s místní posádkou.

Určitě bych byl raději, kdybychom měli více prostoru a mohli hlavu státu pozvat i na naši radnici a provést ji i doprovodem krásnými prostorami včetně obřadní síně. Tentokrát to ovšem nebylo možné. Ale rozhodně se nevzdáváme a pokud bude příležitost, tak jí rozhodně využijeme. Návštěva prezidenta je pro každé město velkou ctí a podle toho k celé věci přistupujeme.

Jak byste zhodnotil samotné osobní setkání s panem prezidentem?

Miloš Zeman je velmi chytrým mužem a zkušeným politikem. Jeho postřehy k aktuálnímu vývoji politické scény byly velmi trefné. A už o několik dní později jsem si mohl jeho slova připomínat, když po regionálních volbách na řadě míst včetně Olomouckého kraje poražení vyšachovali vítěze a rozhodli se postavit nové koalice bez ohledu na vůli voličů. Jeho slova o tom, že spojením několika trpaslíků jen těžko vznikne obr, by si měl připomínat každý, kdo nebere výsledky voleb vážně.

Na závěr našeho rozhovoru se nemůžeme vyhnout tématu aktuální epidemiologické situace v naší zemi. Jak ji hodnotíte z pohledu primátora středně velkého města?

Myslím, že celý svět řeší velké výzvě. V době, kdy vzniká tento rozhovor, se rychle zhoršuje situace v řadě dalších zemí a některé státy se připravují na tvrdé restrikce. My z Prostějova a dalších českých měst to samozřejmě velmi dobře známe z jarních měsíců a snažíme se být co nejlépe připraveni. Spolupracujeme s prostějovskou nemocnicí, přijímáme opatření pro naše příspěvkové organizace, měníme provoz magistrátu, abychom snížili rizika jeho paralyzování kvůli nákaze. Děláme vše, co je v našich silách a jsme připraveni pomoci každému, kdo to bude potřebovat.

Share This