Vážení občané,

máme za sebou mimořádně náročný rok 2020, který poznamenal každého z nás. Od jara se všichni potýkáme s koronavirovou epidemií. Zasáhla do našich životů mnohem více, než jsme si na začátku uměli představit. Seniory, dlouhodobě nemocné a osoby s postižením na dlouhé měsíce izolovala od okolí. Dětem zavřela školy, což má vliv na celé rodiny. Lékaře, zdravotníky, policisty, strážníky, hasiče i vojáky, ale také řadu další profesí včetně řidičů hromadné dopravy a personálu obchodů vystavila velkému riziku a mimořádnému pracovnímu nasazení. I my ostatní jsme se museli přizpůsobit nové situaci, zatnout zuby a mnohé si odepřít.

Prostějov a jeho obyvatelé to zvládli a stále zvládají, za což vám chci poděkovat, zasloužíte si velké uznání. Město se snažilo podpořit lidi, na které pandemie dopadla nejvíce, především drobné podnikatele, ale řešili jsme i pomoc každému jednotlivci. Ještě nikdy jsem jako primátor nesháněl ochranné pomůcky a obrovské množství dezinfekce. Ještě nikdy se v zasedací místnosti radnice nestříhala látka na šití roušek. Společně s kolegy z rady města, ze zastupitelstva a z magistrátu jsme dělali vše, co bylo v našich silách. A s námi samozřejmě také pracovníci městských příspěvkových organizací, zaměstnanci městské policie a mnoho dalších lidí včetně dobrovolníků, kteří se hlásili s pomocí. Všem ze srdce děkuji, moc si toho vážím.

I přes pandemii a s ní spojené problémy Prostějov udržel svou pozici mimořádně úspěšného města, které oceňují odborníci napříč obory. Opanovali jsme celostátní soutěž o nejpřívětivější úřad, opět jsme uspěli v anketě Město pro byznys , rekonstrukce Národního domu zvítězila v krajském kole Památky roku, webové stránky ve Zlatém erbu, náš systém třídění odpadů v Keramické popelnici.

Mnohem cennější než všechny trofeje je ovšem sounáležitost našich občanů. Během roku 2020 jsem zaznamenal mnoho případů, kdy si lidé pomáhali vzájemně. Mladší chodili nakupovat starším, zdraví vyzvedávali léky pro nemocné, rodiny se zajímaly o lidi žijící v osamění. Do Potravinové sbírky jste přinesli na 300 kilogramů jídla a 40 kilogramů hygienických potřeb pro lidi v nouzi. To je pro mě ta nejlepší zpráva z uplynulých měsíců.

Vím, že na řadu z vás už dopadla únava z dlouhého trvání tohoto stavu a možná i rozmrzelost, že se vládní opatření často mění. Jsme v takové situaci poprvé a učíme se ji zvládat všichni. Ale Prostějov si vede velmi dobře, proto ještě vydržme.

Právě s vědomím, že umíme držet při sobě, se mohu dívat do nadcházejícího roku 2021 s optimismem. Není zřejmé, co nás v nadcházejících měsících čeká, ale my v Prostějově víme, že je zvládneme. Držíme při sobě, vzájemně si pomáháme a myslím i na druhé.

Přeji vám všem pevné zdraví, veselé Vánoce strávené s vašimi blízkými a šťastný vstup do nového roku. Ať se vám daří!

Mgr. František Jura
primátor

Psáno pro Prostějovské radniční listy. 

Share This