Pane primátore, kde vznikl nápad vybudovat v prostějovském „Kasku“ očkovací centrum?
Od počátku pandemie jsem osobně ve velmi častém kontaktu s vedením prostějovské nemocnice. S celým vedením města se snažíme tomuto zdravotnickému zařízení maximálně vycházet vstříc. V posledních týdnech jsem sledoval rostoucí počty očkovaných a z komunikace s nemocnicí jsem věděl, že se blíží „strop“, kterým je zhruba 200 pacientů denně. Proto pro nás aktuální vývoj nebyl žádným překvapením. Už delší dobu jsme se na tuto eventualitu připravovali.
Město se do podobné akce pustit muselo?
Beru to spíše jako naši povinnost vůči našim občanům. Vznik center je součástí národní očkovací strategie Ministerstva zdravotnictví, později se začal klást důraz také na nemocnice a praktické lékaře. My jsme i díky dobré komunikaci s Olomouckým krajem a nemocnicí usoudili, že je nyní ten pravý čas vyvinout vlastní iniciativu. Jde přece o naše občany, o sousedy, o každého z nás. Po celou dobu, co nás tato pandemie provází, jsme byli ve vedení města vždy aktivní v řešení aktuálnich situací. Stojíme tváří v tváří největší zdravotní hrozbě za posledních sto let a musíme udělat maximum pro návrat k normálu.
Proč právě „Kasko“?
Hledali jsme budovu, kterou bude možné na několik měsíců vyčlenit téměř výhradně k očkování. Podmínkou bylo parkoviště a kladli jsme důraz také na bezbariérovost. Nejde jen o občany se zdravotním postižením, ale také například seniory, kteří už se hůře pohybují. Z vytipovaných objektů se do pomyslného finále dostalo Sportcentrum DDM a Kasko. Myslím, že oba objekty byly vhodné, nakonec zvítězilo umístění Kaska, kam řada obyvatel města může přijít pěšky ze svého bydliště a nemusí vyjíždět autem.
Jak se bude na chodu centra podílet město?
Rozdělili jsme si úkoly s nemocnicí, ale také například s hasiči, kteří prostory každý den po očkování vydezinfikují. Město kromě samotné budovy a jejího provozu pomůže s personálem zajišťujícím administrativu a doprovod lidí přímo do čekárny. Postaráme se také o běžný odpad a další drobnosti včetně přípravy parkoviště. Výpočetní techniku, odborný personál a vše důležité pro samotné očkování zajistí nemocnice. Ta také bude každý den ráno přivážet samotné vakcíny a večer odvážet nebezpečný odpad.
Bude centrum sloužit jen obyvatelům Prostějova?
Takhle se to nedá říct. Místo očkování si vybírají samotní občané, kteří se hlásí do státem provozovaného registračního systému. Je ale logické, že většina obyvatel Prostějova si vybere právě naše město. A počítáme samozřejmě také s výraznou částí lidí žijících v celém našem okrese. Mluvíme o desítkách tisíc lidí a několika měsících provozu. Na první pohled se to možná nezdá, ale je to mimořádně náročná akce.
Rozhovor vyšel v aktuálním vydání Prostějovského večerníku.