Měsíc duben byl v Prostějově ve znamení výzvy 10 tisíc kroků. Jejím cílem bylo přimět co nejvíce lidí ke zdravému pohybu. Ujít denně takovou vzdálenost rozhodně není nemožné, pravidelná chůze je přitom vynikající prevencí proti řadě chorob.

Jako člověk trávící řadu hodin na radnici jsem se rozhodl nejen celou výzvu zaštítit, ale také se do ní aktivně zapojit. A byl to zajímavě strávený čas, rozhodně jej nelituji. Nejenže jsem udělal něco pro svoje zdraví, ale byl jsem denně v ulicích města a viděl jej z úhlu pohledu, které člověku automobil nenabídne. Zároveň mi aktivní zapojení do výzvy poskytlo příležitost věnovat se během chůze svým myšlenkám a úvahám nejen o Prostějově.

Bonusem prostějovské části celé akce byla příprava tras pro účastníky, kteří se hodlali přidat, ale neměli například krokoměr nebo nechtěli využívat aplikace ve svém mobilním telefonu. Sportcentrum DDM s dalšími partnery pro ně připravilo dvě desítky předem změřených tras, dík nimž věděli, kolik kroků zhruba ušli. Byly mezi nimi trasy sportovní, ekologické i naučné. Neodolal jsem a některými z nich jsem se vydal. Bylo to pro mě velmi zajímavé a rád bych touto cestou organizátorům poděkoval. Mám v plánu vyrazit i po těch dalších a věřím, že nebudu sám.

Prostějov je především městem sportu. Kromě svého zápalu pro fotbal jsem před covidem věnoval svůj čas rekreačnímu tenisu, což nyní řadu měsíců nebylo možné. Jsem moc rád, že jsem díky výzvě 10 tisíc kroků našel zajímavou alternativu a doporučuji každému, aby si hodinku chůze alespoň občas vyzkoušel. Není třeba podávat žádné velké sportovní ani bojovat o umístění s dalšími účastníky. Stačí si jen udělat chvíli pro sebe a vyrazit sám nebo s partnerem do ulic. A pokud místo chůze zvolíte kolo nebo koloběžku, určitě neuděláte chybu. Prostějov a jeho okolí jsou výjimečné a řadu míst rozhodně stojí za to vidět v každém ročním období.

Share This