Prostějov má za sebou léto prožité v relativní volnosti. Kultura i sport se mohly do města vrátit a lidé si je pořádně užili. Jak se na uplynulé měsíce dívá primátor František Jura? Odpovídá nám v rozhovoru.

Pane primátore, jak hodnotíte letošní léto z pohledu obyvatel Prostějova?

Myslím, že po mnoha měsících omezení proti koronaviru to bylo hezké období. Prostějovské léto se nám vydařilo. I když jsme museli mírně měnit program kvůli onemocnění Hany Zagorové, spousta koncertů a dalších akcí stála za to. Z pódia proudila spousta pozitivní energie, muzikanti si také chtěli vynahradit měsíce bez publika. Například na koncertě skupiny Mňága a Žďorp bylo vidět, že si to opravdu užívají členové kapely i diváci. Totéž platilo o večeru věnovaném muzikálovým melodiím. A také Laura a její tygři určitě nezklamali. Měl jsem radost, že večery na náměstí doplňovaly soutěže pro děti organizované Ekocentrem Iris. Prostějov chce být městem pro všechny generace a toto byl přesně případ, kdy se nám to podařilo.

Skvělým nápadem bylo také uspořádat divadlo pod širým nebem. Kolářovy sady se k tomu hodí. I volbu představení, kterou byla Noc na Karlštejně v podání Moravského divadla Olomouc, považuji za šťastnou. Prožili jsme krásný večer plný skvělé muziky, která nestárne.

A jak vidíte sportovní akce?

Jsem rád, že mohou diváci na naše stadiony a další sportoviště. Léto ale patřilo spíše velkým sportovním svátkům, které se konají jen jednou za čas. Myslím, že Sazka Tour je skvělý sportovní podnik. Mrzí mě, že na prostějovském zahájení pršelo, této akci by slušelo pěkné počasí. To ovšem nic nemění na účasti řady špičkových sportovců, které jinak známe jen z televizních přenosů těch nejslavnějších evropských závodů. Věřím, že příští rok se tento podnik do Prostějova znovu vrátí. Unikátní je také tradice tenisového mistrovství světa družstev chlapců a dívek do 14 let, které se v Prostějově koná už více než dvacet let.

V době, kdy připravujeme tento rozhovor, finišují také přípravy na Memoriál Otmara Malečka na našem velodromu. Chystá se také šampionát v terčové lukostřelbě, který se částečně odehraje přímo v centru města. Myslím, že to bude pro každého mimořádná podívaná. Zároveň si obyvatelé našeho města připomenou, že v Prostějově dlouhá léta působí špičkový lukostřelecký oddíl. Pokud to například nějaké dítě přivede k rozhodnutí věnovat se tomuto sportu dlouhodobě, tak jenom dobře. Jak už jsem mnohokrát říkal, každý sport považuji za dobrou přípravu do života.

V létě také vrcholila práce prostějovského očkovacího centra, které město zřídilo společně s nemocnicí a které se k 31. srpnu uzavírá…

Zřízení očkovacího centra bylo nepochybně jedním z nejdůležitějších projektů letošního roku. Denně v něm získalo ochranu v podobě vakcíny několik set lidí. Nyní už není nápor tak velký, takže se očkování proti koronaviru může vrátit do prostor nemocnice. Naše spolupráce s nemocnicí přitom „nespadla z nebe“. Byli jsme v pravidelném kontaktu od počátku mého působení na radnici. V době koronaviru jsme opakovaně spojili síly, abychom nabídli našim občanům co nejlepší služby, které potřebovali. Samotné vybudování očkovacího centra pak bylo vrcholem a my jsme se stali vzorem pro řadu dalších měst a dalších zdravotnických zařízení. Ukázalo se, že když je dobrá vůle, dá se zvládnout téměř vše. To je důležité i do budoucna, protože bez dobrého krizové řízení se určitě neobejdeme.

Jak se díváte na nadcházející období?

Moc bych si přál, aby byla epidemie za námi. Očkování velké části populace je samozřejmě nadějí pro lepší zvládnutí příštích měsíců, přesto musíme zůstat obezřetní. Hodit uplynulý rok a půl za hlavu a dělat, že je vše za námi, by nebylo zodpovědné. Odborníci předpokládají, že s chladnými měsíci, s návratem lidí z dovolených a především s obnovením školní docházky půjdou počty nakažených nahoru. Je ale na nás, jak moc nahoru to bude, proto je třeba být zodpovědný. Tak ať nám současné hezké období vydrží i nadále!

Rozhovor vyšel v Prostějovských radničních listech, fotka pochází z webu města. 

Share This